फलोअप : वडाअध्यक्षबाट कुटिएका अजय रामको न्यायका लागि सर्लाहीमा दलित आन्दोलन सुरु

सर्लाही– दुई महिना अघि वडाअध्यक्षबाट जातीय विभेद र कुटपिट भएका अजय रामको न्यायको लागि संयुक्त दलित संघर्ष समिति सर्लाहीले आन्दोलन सुरु गरेको छ ।
आइतबार संयुक्त दलित संघर्ष समिति र दलित अधिकारकर्मीले जिविसमञ्चबाट मलङ्वा नगरपालिकसम्म ¥याली गदै सिडियो र एसपीलाई समेत कारबाहीको माग गदै आन्दोलन सुरु गरेका हुन् ।
संयुक्त दलित संघर्ष समिति आयोजना गरेको आन्दोलनको नेतृत्व राधेश्याम पासवानले गरेका छन् । जिविसमञ्चबाट मलङ्वा नगरपालिकसम्म ¥याली गरी जिल्ला प्रशासन कार्यालयको अगाडि २ घण्टा शान्तिपूर्ण धर्नामा बसेका थिए ।
यस अघि प्रमुख जिल्ला अधिकारी र एसपीलाई वडाअध्यक्षलाई कारर्बाहीको माग गदै ज्ञापनपत्र बुझाउँदा समेत सम्बन्धीत निकायबाट कारबाही नभएको भन्दै पीडितलाई न्याय दिलाउन आफुहरुले शान्तिपूर्ण आन्दोलन सुरु गरेको उनीहरुको दावी छ । नगरपरिक्रम गरी कोणसभामा बोल्दै प्रदेशसभाका सांसद राबिन्द्र बैठा जातीय विभेदमा प्रदेश सरकारले प्रशासनीय बेइमानी गरे प्रदेश सरकारलाई नै ठूलो क्षेति व्यहोर्नु पर्ने बताए ।


सांसद श्याम परि देवीले अजय रामलाई न्याय दिलाउनुको साटो उल्टो प्रशासनले पीडकको संरक्षण गरेको आरोप लगाए । राजपाका महामन्त्री राम प्रवेश बैठकले न्याय दिलाउने शान्तिपूर्ण आन्दोलन प्रहरी दमन भए आन्दोलनका बलबाटै न्याय प्राप्त गरिछाड्ने टिप्पणी गरे ।
सर्लाही जिल्लामा जातिय विभेद तथा छुवाछुतको घटनाहरु बढ्दै गएपनि प्रशासनले दोषीलाई कारबाही नगर्ने र पीडितहरुको उजुरी दर्ता समेत नगर्ने प्रवृत्तिको विरोध गर्ने आफुहरु बाध्य भएको संयुक्त दलित संघर्ष समिति सर्लाहीका संयोजक राधेश्याम पासवानले बताए । अधिकारकमी राजेश पासवानले अजय रामको न्यायका लागि सुरु भएको शान्तिपूर्ण आन्दोलन न्याय दिलाएर छाड्ने बताए ।

घटना के थियाे

सलोही विष्णु गाउँपालिका वडा २ का वडाअध्यक्षबाट पानीको बाल्टी र जग छोएको भन्दै कुटपिट गरी जातीय विभेद भोगेका पीडित अजय रामको उजुरी अझै दर्ता हुन सकेको छैन ।
घटना भएको करिब तीन महिना पुग्न लाग्दा समेत सर्लाही जिल्ला प्रहरी कार्यालयबाट पीडित अजय रामलाई वडाअध्यक्षसँग मिल्नु पर्ने दबाब दिदै उजुरी दर्ता नगरेको हो ।
साउन २७ गते ३४ वर्षीय अजय रामले आफ्नो ४ वर्षीय छोराको दलित समुदायलाई उपलब्ध गराउँदै आएको पोषण भत्ता बुझ्न जादाँ सोही समयमा वडा अध्यक्ष र कार्यालय सहयोगी नगेन्द्र चौधरीले टेबुलमा रहेको पानीको जग छोएको निहुँमा कुटपिट गरी जातीय विभेद गरेका थिए ।
वडा २ का वडाअध्यक्ष संजयकुमार शाहबाट सामान्य भनाभन भएको र कार्यालय सहयोगी नगेन्द्र चौधरीले कुटपिट गरेको घटना आफुलाई जानकारी भएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी द्रोण पोख्ररेलले बताका थिए । पीडकलाई जातीय भेदभाव तथा छुवाछूत कसुर र सजाय ऐन २०६८ बमोजिम हदैसम्मको कारबाहीका लागि जिल्ला प्रहरी कर्यालय सर्लाहीमा भदौ १ गते जाहेरी दर्ता गर्न पीडित अजय रामको टोली पुगेको थियो । तर जिल्ला प्रहरी कर्यालयका प्रहरी नायब उपरीक्षक पुरुषोत्तम पाण्डेले उजुरी दर्ता नगरी गाउँमा मिलापत्र गर्नुपर्ने भन्दै पीडितहरुलाई फर्काइदिएका थिए । आफुहरुलाईउ पीडितहरुको जाहेरी दर्ता नगरे पनि अनुसन्धान र दुई पक्षबीच सहमतिका लागि छलफल चलाएको एसपी काेषराज पोख्ररेलले  यस अघि बताएका थिए ।

पीडित अजय राम भन्छन्

म सर्लाही विष्णु गाउँपालिका वडा २ को वडा कार्यालय पकडीमा पोषण भत्ता लिन गएको थिएँ । वडा कार्यालय वडा अध्यक्षको घरमा छ । त्यहाँ सबै अभिभावकहरु बालबालिकाको लागि आउने पोषण भत्ता लिन आएका थिए । म पनि लाइनमा थिए । वडा अध्यक्ष संजयकुमार साह पनि त्यही हुनुहुन्थ्यो । मलाई पानी तिर्खा लाग्यो । पानी खान म अगाडीको बाल्टीमा रहेको जग निकालेर पानी के मात्रै निकालेको थिएँ । वडा अध्यक्षले डोम चमार भएर बाल्टी छोइस् भन्दै गाली गर्नुभयो । वडासँगै बसेका कार्यालय सहयोगी नगेन्द्र चौधरीले पानी छोएको भन्दै कुटपिट गरे । वडा अध्यक्ष संजयकुमार साहले तिमी चमार जाति भएर किन पानी खाइस् ,पानीलाई किन अपवित्र गरिस् । आफुबाट पानी छोएको भन्दै गाली गलौज र हातपात गरी आफुलाई बाहिर निकालेको घटना सबैलाई थाहा छ । म आफैले आफु माथि भएको अन्याय र जातीय विभेदको घटना दर्ता गर्न जिल्ला प्रहरी कार्यालय पुगेँ । तर मेरो उजुरी दर्ता भएन । चार पटक गए उजुरी दर्ता गर्न । प्रहरीहरुले वडाअध्यक्षसँग मिल्नुपर्ने दबाब दिन्छन् । उजुरी दर्ता नगरी घटनाको अनुसन्धान गर्ने र घटनालाई मिलापत्र गराउने प्रहरीको भूमिकामाथि नै शंका लागेको छ ।


प्रकाशित | ११ कार्तिक २०७५, आईतवार २२:१६

3 responses to “फलोअप : वडाअध्यक्षबाट कुटिएका अजय रामको न्यायका लागि सर्लाहीमा दलित आन्दोलन सुरु”

  1. Anish Kumar paswan says:

    Nayay milnu parchh ntr u wada adhakchh kai ghar pugi uskai gharbat usku chhori lai sadi gari kuchh m ani chhuwa chhut Ko bhedbhab rakhda Ramro hunchh. Maa chikne ma neta kahlaune aukad chhain aaphulai neta dhanchh. Sale kukur ho. Kanun pani rarika chhoraharu Ko hath ma chh je bhaye pani kanun karbahi hudain bhane personal karbahi garnuparchh ani ti madharchhod neta r Sala chhilar police balaharu lai thaha huneho.

  2. Akp says:

    Madharchhod neta lai sabak sikhaunu parchh

  3. Very nice post. I certainly appreciate this website.
    Continue the good work!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *